Секрети маркетплейсів.

П'ять запитань і відповідей

0b2964b-e-commerce-ep

 

1. Кому потрібні  маркетплейси та чому?

Будь-який  маркетплейс  – це насамперед універсальна та ефективна вітрина, яка просуває і продає Ваш товар в інтернеті!

Кому вони потрібні, якщо не враховувати їх власників?

Маркетплейси – найбільш швидкий, простий і дешевий вхід на ринок для постачальників! Однією з важливих переваг  маркетплейсів є також достатньо простий вихід, у разі потреби…

Якщо  у вас нішевий товар з відносно незначним об’ємом або коротким життєвим циклом, то маркетплейс – це 100% ваш інструмент!

Якщо ж ви тільки розпочинаєте щось велике і амбітне і хочете спробувати ринок, то і в цьому випадку маркетплейс – це те, що вам потрібно.

У всіх інших випадках маркетплейси можуть бути одним з інструментів присутності на ринку, але  зациклюватися на них не варто! Адже це дорогий інструмент, який  не зовсім простий  в застосуванні, як може видатися на перший погляд!

2. Як обрати правильний маркетплейс?

Це дуже “українське” питання! Адже на розвинених ринках подібне питання, як правило, не виникає. Універсальних маркетплейсів є лише декілька, при цьому вони все одно мають певну спеціалізацію! Також є ще так звані «нішеві проекти» з цілком зрозумілою концепцією! Таким чином, зробити вибір доволі просто.

В Україні – це проблема! Адже існує багато маркетплейсів, які претендують на статус універсальних або галузевих. Як же ж обрати?

В Україні фактично працюють і продають тільки два універсальних маркетплейси! Вони обидва належать одним і тим же власникам… Усі решта маркетплейсів, у порівнянні з ними, лише намагаються вийти на ринок, створюючи при цьому видимість конкуренції для головних гравців.

З цими двома маркетплейсами, які дійсно продають , працювати дорого і не завжди просто, з рештою маркетплейсів  – доволі приємно і практично марно!

Ми з нашими клієнтами пробуємо працювати максимально з усіма – з тими двома, що продають, ну і з рештою – їм також треба давати шанс!

3. Правильний вибір маркетплейсу – це гарантія продажів?  

Звичайно ж ні! Правильний вибір маркетплейсу – необхідна умова для продажів, але цього не достатньо.

Для продажів на маркетплейсі, окрім вибору самого маркетплейсу, необхідно ще дві речі. Перше – ефективний механізм виконання замовлення, на момент його отримання: колл-центр, який зателефонує, щоб підтвердити Ваше замовлення; склад, який швидко і якісно запакує; кур’єр, який доставить. Усе це потрібно організувати  якісно та ефективно. Друге – правильний контент, який структурований під конкретний маркетплейс;  якісний контент – тонка і професійна робота з налаштувань, яка потребує знань  і навичок не загалом, а конкретного маркетплейсу.

4. Які фактичні витрати при роботі з  маркетплейсом?

Маркетплейс – це дорого!

При роботі  з маркетплейсом у Вас буде значний блок витрат, які просто будуть, і вони не залежать від вашого обороту! Тому відносні витрати дуже сильно залежать від Ваших фактичних продажів на маркетплейсі! Якщо Ви плануєте іти туди самі, пам’ятайте про це і  не лякайтеся! Особливо на початку!  

Основні витрати – це комісія маркетплейсу, яка залежить від групи товару і може коливатися від 10-25 % від продажів.

Логістика, враховуючи наш досвід, обійдеться вам до 5% від продажів.

Витрати  на склад, контент і взаємодію з покупцем – ці витрати безпосередньо не залежать від обсягу продажів – це так званий блок фіксованих витрат!  

Зважаючи на наш досвід, витрати на роботу з маркетплейсом, з врахуванням комісії маркетплейсу, складають мінімум 30%, а в середньому 35 % від продажів. На початковому етапі співпраці ці витрати можуть досягати навіть 50-70% від продажів.

Тому вигідно об’єднувати зусилля з такими ж як Ви – буде і дешевше, і спокійніше!

5. Хочу свій маркетплейс! Чи варто цим займатися?

Це дуже хороше запитання! Як ми бачимо, в українських реаліях, багатьом не дає спокою успіх як Амазону, так і деяких українських компаній!

На думку низки аналітиків, модель маркетплейсу в чистому вигляді – це модель перехідного періоду, і вона не дуже життєздатна в довго- і середньостроковій перспективі! На справді через багато причин. Монополізація – одна із них! Технології онлайн продажів поки що достатньо нові і знаходяться в процесі розвитку – усім складно з ними, і  тому всі ми намагаємося втиснутися в один і той же торговий майданчик, який називається маркетплейсом.  Але рано чи пізно ми усі з цим розберемося, і там просто стане тісно для нас усіх.

Саме враховуючи усі оцінки аналітиків, Амазон, і не тільки він, активно розвиває інші напрямки роботи!

Ніхто не знає достеменно, що ж буде далі, але ми зазвичай не рекомендуємо нашим партнерам інвестувати в нові маркетплейси, навіть  в галузеві, а особливо в Україні, де їх і так не мало!

Всім удачі та успіхів у нових реаліях!

2020 © OgoshkaDigital. All Rights Reserved.